USG NARZĄDU RUCHU

Godziny otwarcia

Zalety funkcjonalnej oceny pod kontrolą USG:

  • Badanie odbywa się w czasie rzeczywistym. Daje możliwość wykonania badania dynamicznego co nie jest możliwe w innych metodach diagnostycznych.
  • Wynik badanie jest do dyspozycji od razu. Aby badanie było miarodajne należy je wykonać dokładnie i dociekliwie, bez pośpiechu.
  • Jest badaniem bezpiecznym i mało inwazyjnym nie ma wielu przeciwwskazań.
  • Pozwala zbadać wiele struktur i tkanek. Za pomocą USG można wykonać: badanie kości oraz chrząstki, badanie mięśni i ścięgien, można zbadać także więzadła, przyczepy, troczki, kaletki czy nerwy. Każde z badań można wykonać stabilnie lub dynamicznie oraz w osi podłużnej lub poprzecznej.
  • Jest doskonałym narzędziem w badanu pourazowych i ostrych zespołach bólowych.
  • Pozwala na wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Czasami może się okazać, że pacjent zamiast fizjoterapii wymaga natychmiastowego skierowania do specjalistycznej opieki medycznej.

USG wykonane przez fizjoterapeutę ma na celu ocenę funkcjonalną, a nie strukturalną, jak w przypadku wykonania badania przez radiologa. Fizjoterapeuta nie ma prawa wystawić oceny radiologicznej.
Usg narządu ruchu. Funkcjonalna ocena z terapią. Oceniamy narząd ruchu w stanach pourazowych, ostrych i przewlekłych zespołach bólowych. Usg stanowi dla nas narzędzie oceny przed, w trakcie oraz po terapii.

USG w fizjoterapii

USG i suche igłowanie (igłoterapia)
Wykorzystanie ultrasonografii nie kończy się na diagnostyce obrazowej. Aparat USG jest wielkim sprzymierzeńcem fizjoterapeuty w leczeniu różnych dolegliwości. USG jest bardzo pomocne między innymi w czasie suchego igłowania. Dzięki kontroli aparatu, widzimy dokładnie gdzie znajduje się igła i możemy bardzo precyzyjnie prowadzić ją do celu.

USG i ćwiczenia stabilizujące
Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie ultrasonografu są ćwiczenia, a zwłaszcza ćwiczenia poprawiające stabilizację i pracę mięśni głębokich. Ćwiczenia stabilizujące i ćwiczenia mięśni głębokich są dosyć trudne, ponieważ wymagają dużej koncentracji i czucia swojego ciała, a trudno zauważyć ich efekty na pierwszy rzut oka. Na obrazie USG pacjent może zobaczyć pracę np. mięśni głębokich brzucha, a dzięki kontroli wzroku (biofeedback) efektywniej i bardziej aktywnie angażować się w terapię.

FIZJOTEAM OFICJALNYM PARTNEREM MEDYCZNYM SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO UNIA TARNÓW