USG wykonane przez fizjoterapeutę ma na celu ocenę funkcjonalną, a nie strukturalną, jak w przypadku wykonania badania przez radiologa. Fizjoterapeuta nie ma prawa wystawić oceny radiologicznej.
Usg narządu ruchu. Funkcjonalna ocena z terapią. Oceniamy narząd ruchu w stanach pourazowych, ostrych i przewlekłych zespołach bólowych. Usg stanowi dla nas narzędzie oceny przed, w trakcie oraz po terapii.
USG i suche igłowanie (igłoterapia)
Wykorzystanie ultrasonografii nie kończy się na diagnostyce obrazowej. Aparat USG jest wielkim sprzymierzeńcem fizjoterapeuty w leczeniu różnych dolegliwości. USG jest bardzo pomocne między innymi w czasie suchego igłowania. Dzięki kontroli aparatu, widzimy dokładnie gdzie znajduje się igła i możemy bardzo precyzyjnie prowadzić ją do celu.
USG i ćwiczenia stabilizujące
Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie ultrasonografu są ćwiczenia, a zwłaszcza ćwiczenia poprawiające stabilizację i pracę mięśni głębokich. Ćwiczenia stabilizujące i ćwiczenia mięśni głębokich są dosyć trudne, ponieważ wymagają dużej koncentracji i czucia swojego ciała, a trudno zauważyć ich efekty na pierwszy rzut oka. Na obrazie USG pacjent może zobaczyć pracę np. mięśni głębokich brzucha, a dzięki kontroli wzroku (biofeedback) efektywniej i bardziej aktywnie angażować się w terapię.