Zastoje limfatyczne

Side Bar

Drenaż limfatyczny ręki po mastektomii oraz innych zabiegach chirurgicznych

Delikatny dotyk jest charakterystyczny dla drenażu limfatycznego. Powolność, dokładność i skupienie określają dobrze wykonywaną sesję.

Zabieg powinien nie tylko dać wymierny efekt w postaci zmniejszenia obrzęków, ale również może być kojący: pacjentka po mastektomii może poczuć, że terapeuta się nią właściwie zajmuje, pacjent po amputacji - że jest we właściwych rękach.

Robert Grabka, który w naszym gabinecie zajmuje się drenażem, jest doświadczonym masażystą z poważnym stażem. Pacjent może sam zaobserwować jego miękki, pełen wyczucia nacisk na opuchnięte miejsca. Ale może też zamknąć oczy i wyczuwać cierpliwy ruch palców i dłoni terapeuty, który przenika w głąb ciała. Słowem, może wykorzystać czas na ogólne odprężenie.

Terapeuta niespiesznie przesuwa zgromadzone pod skórą płyny ku górnym stawom ręki. Ponieważ stosuje wypróbowaną metodę/zasadę podwójnego opracowywania stawu (która daje pewność dokładnego zajęcia się węzłami chłonnymi), wędruje ze swym dotykiem w górę i dół ręki. Zajmuje się nią od dłoni aż po mostek. (Nie od rzeczy jest wyobrażać sobie, jak wskutek jego zabiegów krew i płyny zaczynają właściwie krążyć w uzdrawianej ręce, nawet jeśli podobna sugestia może się niektórym wydawać zbyt daleko posunięta.)

O ile pierwszy zabieg powinien usunąć opuchnięcia, o tyle może nie wystarczyć i można przewidzieć jego powtórzenie. Robert oferuje wskazówki, jak należy ćwiczyć i postępować, żeby zapobiegać nawrotom problemów. Jednak podczas następnej wizyty ma okazję dokładniej się przyjrzeć, jak wygląda krążenie krwi żylnej i chłonki w osłabionej ręce.

Drenaż limfatyczny przy obrzękach nóg.

Nogi, podpory ciała, kiedy zaczynają puchnąć, zwiastują narastanie komplikacji życiowych i problemów z poruszaniem się. Dlatego warto w pierwszej kolejności rozważyć zabiegi drenażu limfatycznego, do którego w takim wypadku są specjalne wskazania.

Opuchlizny występują zwykle w obu nogach i, jeśli to konieczne, można usunąć je podczas jednej wizyty w gabinecie. Jednak byłaby to sesja nadmiernie długotrwała i przygotowanie się na dwa zabiegi jest o wiele korzystniejsze, nie tylko z tego względu. Drenaż limfatyczny, jeśli dobrze wykonywany, jest działaniem wymagającym spowolnionego ruchu, skupienia, dokładności, wedle zasady: im wolniej, tym lepiej. Wtedy powinien przynieść efekt natychmiastowy w postaci zmniejszenia obrzęków najpierw w jednej, potem drugiej nodze. Jednak trzeba brać pod uwagę, że każdy organizm wykazuje tendencję do nawracania problemu.

Po pierwszym i drugim zabiegu pacjent otrzymuje wskazówki, jak powinien ćwiczyć i postępować, żeby wspomagać prawidłowe przemieszczanie się chłonki w nogach. Podczas drugiej wizyty terapeuta ma okazję sprawdzić, czy, lub jak szybko, zwiększanie się opuchlizny ma miejsce w tej nodze, którą poprzednio się zajmował. Wtedy może dokładniej pacjenta poinformować, jak wygląda jego sytuacja co do nawracania problemu. A także, czy następne dwie wizyty w bieżącym cyklu leczenia byłyby pożądane/konieczne.

Po jakimś czasie opuchnięcia mogą powrócić, nawet przy korzystnych rokowaniach oraz pomimo ćwiczeń i wykonywania zaleceń. Warto wtedy powtórzyć cykl leczenia. Zaniedbania w tym względzie mogą mieć konsekwencje opłakane.

Drenażem limfatycznym w naszym gabinecie zajmuje się Robert Grabka, masażysta z długoletnim doświadczeniem, człowiek o wielkich pokładach cierpliwości i spokoju. Bez takich cech osobistych ten powolny zabieg, polegający na przemieszczaniu płynów znajdujących się pod skórą pacjenta, byłby niemożliwy.

ITT INTERTROFICZNA TERAPIA